Osnovna škola "Bogoslav Šulek" Slavonski Brod

Informacije za roditelje

Ispis statistike od 19. 1. 2010.

KAD ZVONO ZVONI!

Matična škola

6. 12.30- 13.15

Područna škola - Vranovci

1.smjena
6.

7./0.sat 13.10 - 13.55

2.smjena
« Travanj 2024 »

Posjet Vukovaru učenika osmih razreda
Autor: JOSIPA VUKSANOVIĆ, 31. 10. 2018.

Jedan od osnovnih odgojno-obrazovnih zadataka Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provedba je programa obveznih jednodnevnih i dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Učenici osmih razreda naše škole su Vukovar posjetili 29. listopada. Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici se kroz fakultativne aktivnosti mogu upoznati i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te životom u njemu kroz posjete muzejima i drugim ustanovama.

Terenska nastava u Vukovaru završava Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

Vukovar – grad heroj

Simbol Domovinskog rata, grad Vukovar će zauvijek imati posebno mjesto u mom srcu. Nisam uopće shvaćao zašto moj otac često spominje Domovinski rat, a posebno Vukovar. Sve se promijenilo prije dvije godine kada sam sa roditeljima posjetio taj grad. U samom početku obilaska grada bilo mi je zanimljivo gledati i penjati se po topovima i tenkovima. Ulaskom u vukovarsku bolnicu, gdje sam pogledao film o gradu heroju, u meni se nešto slomilo. Sav taj užas i patnja Vukovaraca i u meni se pokrenula lavina osjećaja koji vjerojatno nikada neće nestati. S vrha vukovarskog vodotornja gledao sam grad čije rane ni danas nisu zarasle, grad koji je natopljen suzama. Obilaskom groblja i Ovčare, shvatio sam da nikada neće biti dovoljno suza proliveno za svim herojima koji su stali u obranu ovog grada. Šetajući ulicom osjetio sam silni ponos što sam tu. Dan 18.studeni u mom srcu zauvijek će imati posebno mjesto. Neka na taj dan na svakom prozoru u mom gradu Slavonskom Brodu zasja svjetlo kao znak zahvalnosti svim dušama koje su ostale zarobljene, a koje nikada nećemo i ne smijemo zaboraviti. Vukovar je samo jedan i on je simbol slobode hrvatskog naroda.

Gabriel Brekalo 8.b

VUKOVAR

Vukovar je grad,

koji je jednoga dana doživio pad.

Suze su se lile,

i brojne duše tužne bile.

Tražili su pravdu,

živjeli u jadu

gledali su kako im neprijatelji

domovinu kradu.

Jedan običan miran dan,

Za njih je bio san

Ulicama je vladao strah,

A branitelj ispustio posljednji dah.

Sva pravda i istina za

neprijatelja nisu vrijedila

stanovnike je strahota

neprekidno slijedila.

Matea Poljarević 8.b

Vukovar

Kada sam stigao u Vukovar, prvo što sam primjetio je veliki križ na ušću Vuke u Dunav. Križ je posvećen žrtvama za slobodnu Hrvatsku. Osim pletera i grba Republike Hrvatske na križu su urezani stihovi hrvatskog vojskovođe i pjesnika Frana Krste Frankopana. Uz Dunav se nalazi prelijepa šetnica s koje sam znatiželjno gledao ribiče. Zaputio sam se prema vodotornju koji je smješten na ulazu u naselje Mitnica, a tamo su vođene najveće borbe za grad. Divio sam se njegovoj veličini i pitao kako i dalje stoji nakon bombardiranja. Zasluženo je postao simbolom Domovinskog rata, a veselim se njegovoj obnovi. Šetajući gradom stigao sam do baroknog dvorca Eltz, muzeja grada čija me ljepota oduševila. Najviše me potresao odlazak na Ovčaru. Nepravda i bol s kojom su se ti ljudi nosili bila je nezamisliva, takve strahote se ne smiju ponoviti. Sve što sam vidio i čuo u tom hrabrom gradu me duboko dirnulo i nadam se da se bol i patnja Vukovara nikada neće zaboraviti.

Gabriel Mažuran 8.d

Grad Vukovar

Vukovaru grade,

ne dam nikom da te ukrade.

Hrvati su se za te borili

dok su lampioni gorili.

Jednoga dana si pao

i tužne poruke slao.

Hrvati nisu stali

iako su pali.

Branitelji su te vratili nama

pa tvoja duša nije sama.

Vukovaru grade moj,

voljet ću te cijeli život svoj.

Stjepan Tomašević 8.b

Vukovar

Vukovar, ili kako ga neki ljudi nazivaju grad heroj uistinu je grad heroj kojim se stanovnici Hrvatske ponose. Došavši u Vukovar, upoznali smo mnoge ljude koji su nam pričali o bolnoj prošlosti te pogledali videozapise iz tih teških vremena. U meni se istodobno probudio osjećaj tuge zbog svih poginulih i njihovih obitelji te osjećaj ponosa zbog svih branitelja, njihove žrtve i borbe. Grad je preživio sve najgore što čovjek može zamisliti, a hodajući danas po njemu taj grad stoji uspravno i hrabro. Uvjeti u kojima su ljudi tada živjeli, danas su nam nezamislivi. Neprijatelji su čak bombardirali bolnicu i htjeli ju srušiti. Djelatnici bolnice ispričali su nam priču da je krmača od 200 kg bačena na bolnicu, probila je sve katove i pala u podrum pored bolesnika. Na svu sreću nije eksplodirala. Posjetili smo Ovčaru, masovnu grobnicu, a broj poginulih tamo penje se na više od 200. Na Memorijalnom groblju odali smo počast svim braniteljima koji su dali život za ovaj grad. Svaka njihova duša obilježena je prekrasnim bijelim mramornim križem. Ispred grobova branitelja nalazi se vječni plamen koji obilježava nadu i hrabrost svih branitelja u srcu dok su branili grad Vukovar.

Bilo je to jedno tužno i osjećajno putovanje, ali i plemenito i svima nama ostat će zauvijek u mislima i srcu.

Marko Vujčić 8.b